Jak dobrze przygotować motocykl do sezonu?

Jeśli niebawem planujecie budzenie swoich motocykli z zimowego snu, warto pamiętać o sprawdzeniu kilku bardzo ważnych elementów, dzięki czemu mamy dużą szansę na bezproblemowe odpalenie maszyny.


Czyszczenie motocykla

Podstawową czynnością są oględziny stanu maszyny i zlokalizowanie możliwych uszkodzeń lub wycieków. Żeby jednak mieć szansę na zobaczenie pełnego obrazu ewentualnych usterek, należy pojazd przedtem dokładnie wyczyścić. W zależności od tego, w jakim stanie zostawiliśmy pojazd na zimę i czy stał schowany pod pokrowcem, będzie to albo proste usunięcie cienkiej warstwy kurzu albo dogłębne mycie wszystkich zakamarków pojazdu. Warto zaufać profesjonalnej chemii motocyklowej od uznanych producentów, takich jak Castrol (Greentec Bike Cleaner) lub Motul (Mc Care E2 Moto Wash), które dokładnie oczyszczą i zakonserwują poszczególne elementy motocykla.


Instalacja elektryczna
Tutaj wszystko się zaczyna. Bez prądu żaden współczesny pojazd nie jest w stanie funkcjonować. Podstawowym jego źródłem jest akumulator. Jeśli nie był, zgodnie z zaleceniami, wyjęty i doładowywany przez zimę w regularnych odstępach czasu, może czekać nas trudna przeprawa. Może się wręcz okazać, że będziemy potrzebowali nowego urządzenia. Jeśli zdamy się na akumulatory od renomowanych producentów, takich jak Exide, Yuasa, Varta i będziemy stosować się do instrukcji, zwłaszcza w zakresie kontroli stanu i doładowywania, ten element motocykla nie powinien już sprawiać problemów. Warto również skontrolować stan świec zapłonowych – pokryte czarnym lub białym nalotem na pewno nie spełnią swojej funkcji. Można spróbować je oczyścić z paliwa i resztek oleju, delikatnie opalając nad płomieniem kuchenki gazowej i przy użyciu miękkiej szczotki. Jeśli ich czyszczenie nic nie daje, może zajść konieczność wymiany. W takim wypadku polecamy niezawodne i szeroko stosowane na całym świecie świece NGK. Jeśli motocykl nie chce odpalić przy użyciu rozrusznika, zdecydowanie nie polecamy metody „na popych”, która we współczesnych motocyklach może wyrządzić spore szkody w układzie rozrządu. Można ją stosować tylko w sytuacjach awaryjnych, z dala od domu, natomiast na miejscu, jeśli mamy pewność co do sprawności akumulatora, rozrusznika i świec, warto skorzystać z pomocy mechanika.


Silnik
Oczywisty pierwszy punkt przy zapewnieniu sprawności silnika, to wymiana oleju wraz z filtrem. Wielu motocyklistów robi to już przygotowując motocykl do zimowej przerwy, lecz zdecydowana większość czeka do wiosny. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami, trzeba się liczyć z kolejkami do serwisów. Olej to obok paliwa najważniejszy „płyn ustrojowy” motocykla, smarujący i pozwalający na właściwą pracę silnika i sprzęgła, warto więc postawić na produkty najwyższej jakości, takie jak oleje Castrol i Motul oraz filtry K&N lub Hiflo. Należy również skontrolować stan filtra powietrza. Mocno zabrudzony nie będzie w stanie dostarczać odpowiedniej jego ilości, co na pewno wpłynie na obniżenie osiągów. Zużyte filtry papierowe należy wymienić, gąbkowe można oczyścić i nasączyć specjalnym preparatem, takim jak Castrol Foam Air Filter Oil. Długi okres bezczynności motocykla może również powodować sklejenie się tarcz sprzęgła. Należy wtedy na wciśniętej klamce i wrzuconym dowolnym biegu kilkukrotnie poruszać motocyklem do przodu i do tyłu, aż do odblokowania tarcz. Na koniec sprawdzamy poziom i datę ostatniej wymiany płynu chłodniczego. Zaleca się jego wymianę co dwa sezony.


Napęd
Przed pierwszą jazdą należy koniecznie ocenić stan układu przeniesienia napędu. Najłatwiej mają tu właściciele motocykli napędzanych wałem lub paskiem napędowym. W przypadku paska oceniamy jego stan ogólny i sprawdzamy, ile kilometrów przebiegu pozostało do wymaganej wymiany. Napęd wałem wymaga natomiast okresowej wymiany oleju w przekładni, trzeba więc sprawdzić, ile możemy jeszcze przejechać i ewentualnie wymienić olej. Najpopularniejszy, najprostszy, ale też wymagający najwięcej troski jest napęd łańcuchem. Oprócz stanu samego łańcucha należy również sprawdzić stan obu zębatek. Jeśli ich zęby są wyraźnie ścięte i mają ostry kształt, czeka nas wymiana. Zawsze wymieniamy komplet – łańcuch i zębatki. Jeśli chodzi o sam łańcuch, to jeśli stopień jego rozciągnięcia i zalecany przebieg nie przekracza jeszcze przewidzianej normy, można poprzestać na czyszczeniu i smarowaniu. Do czyszczenia najlepiej nadaje się specjalna szczotka firmy Oxford i jeden z przeznaczonych do tego celu zmywaczy technicznych, które znajdziemy w ofercie Motula i Castrola. Następnie smarujemy łańcuch jednym z profesjonalnych produktów, takich jak np. Castrol Chain Spray O-R, Castrol Lube Racing lub Motul C2+ Chain Lube Road.


Opony i układ hamulcowy
Opony i hamulce, utrzymane w odpowiednim stanie, mają zasadniczy wpływ na nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy motocyklem. Przed pierwszą jazdą sprawdzamy stopień zużycia bieżnika, który nigdy nie powinien przekroczyć umieszczonych tam fabrycznie specjalnych markerów. Trzeba również ocenić wizualnie ogólny stan opony – ogumienie, pełne małych pęknięć, to sprawdzona metoda na kłopoty na drodze. Następnie pompujemy koła do wymaganego ciśnienia – przez zimę pewna ilość powietrza zazwyczaj schodzi z opon. Na koniec sprawdzamy stan układu hamulcowego. Należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego i czas od ostatniej jego wymiany. Bezwzględnie należy robić to co dwa lata, natomiast najbezpieczniej jest wymieniać płyn co każdy sezon i zdać się na sprawdzone produkty, takie jak Castrol Motorcycle Brake Fluid czy płyny z serii Motul Brake Fluid, zgodne ze specyfikacją danego motocykla. Oceniamy również stan tarcz i klocków hamulcowych. Jeśli wymagają doczyszczenia, można skorzystać ze specjalnych środków do tego celu, takich jak Motul McCare P2 Brake Clean.


Ogólna kosmetyka
Motocykl składa się z wielu elementów, wykonanych z różnych materiałów, które w przeciwieństwie do tych stosowanych w autach, są zawsze wyeksponowane. Należy więc zadbać o ich odpowiedni stan. Dotyczy to takich części jak siodło, plastiki lub elementy chromowane. Bardzo bogaty wybór specjalistycznych środków znajdziemy w ofercie firmy Motul. Do czyszczenia siodeł, w zależności od materiału z jakiego zostały wykonane, polecamy dwa różne preparaty. Do tych wykonanych z tworzyw sztucznych najlepiej nadaje się McCare E4 Perfect Seat, natomiast do siodeł skórzanych idealny będzie Mc Care M3 Perfect Leather. Elementy chromowane doczyścimy i przywrócimy im fabryczny blask za pomocą pasty Motul Mc Care E6 Chrome & Alu Polish. Jeśli natomiast wiosenne mycie motocykla ujawniło jakieś zadrapania lakieru, można je usunąć za pomocą specjalnej pasty Motul Mc Care E8 Scratch Remover. Może się również zdarzyć, że posłuszeństwa odmówią elementy ruchome, takie jak mechanizm stacyjki lub zamka kufrów lub schowka pod siodłem. Na ratunek przychodzi wtedy spray Mc Care P4 E.Z. Lube, który luzuje zapieczone mechanizmy, śruby i linki oraz zapobiega ich skrzypieniu.

Zawsze też warto skorzystać z pomocy doświadczonego serwisu. Zyskujemy wtedy gwarancję że nasz motocykl będzie w pełni przygotowany do sezonu. Aby zapytać o dostępne terminy w naszych serwisach kliknij TUTAJ